Erasmus + Gençlik

Erasmus + Gençlik Programı

Erasmus+ Gençlik Programı Nedir?

2014-2020 yılları arasında uygulamaya konulacak Erasmus+ Programı Avrupa Birliğinin eğitim ve gençlik alanlarında evvelce uygulamakta olduğu Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları başta olmak üzere pek çok program, fırsat ve ağları birleştiren yeni bir programdır. Erasmus+ dünyasında her yaştan ve her sektörden vatandaşımız için Avrupa fırsatları bulunmaktadır.  Erasmus+ Gençlik faaliyetlerinde gençlerimiz, gençlik alanında çalışanlar ve gençler için yapılacak projelere dahil olmak isteyen tüm vatandaşlarımız için kaçırılmayacak fırsatlar bulunmaktadır.

Erasmus+ Gençlik Programına katılmak için yabancı dil bilmek bir ön şart değildir.

NELER YAPILABİLİR?:

Bireysel Fırsatlar:
Gençler yurt içinde ve yurtdışındaki eğitim faaliyetlerine katılabilir veya Avrupa Gönüllü Hizmeti yapabilirler. Başka grup ve kuruluşlarca hazırlanan projelere katılımcı olarak dahil olabilirler.

Gençlik Grupları için Fırsatlar:
Bir kuruluşa üye değilsiniz ancak kendi projenizi mi hazırlamak istiyorsunuz? Grup kurun o halde! En az 4 genç bir araya gelin, mümkün olduğunca cinsiyet dengeli bir grup kurun, grubunuza bir isim verin, ortaklarınızı bulun ve başvurun!

Tüzel kişilikler (STK, Kamu ve sosyal sorumluluk alanında aktif kar amacı güden kuruluşlar) için fırsatlar:
Tüm alt programlarda proje başvuru sunabilirsiniz. Gençler, gençlik çalışanları, kuruluş temsilcileri veya bu alanda çalışan personelin hareketliliğini içeren her konuda proje başvurusu yapabilirler.

Erasmus+ Gençlik Programı altındaki alt faaliyetler şunlardır:

ANA EYLEM 1 (AE1): Bireylerin Öğrenme Hareketliliği

ANA EYLEM 2 (AE2): Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği

ANA EYLEM 3 (AE3): Politika Reformları için Destek

MERKEZİ FAALİYETLER:

Proje hazırlamayı ve yaygın eğitim alanında deneyim kazanmayı isteyen gençler internet sitemizde duyurusunu yaptığımız ücretsiz eğitimlere ve toplantılara başvurabilirler. Yine aynı kısımda duyurusu yapılan yurtdışı eğitimler/ seminerler için İngilizce bilen gençler/ gençlik çalışanları başvuruda bulunabilirler.

PROGRAM REHBERİ

Erasmus+ Program Rehberi (Türkçe ve İngilizce)Erasmus+ Tanıtım BroşürüErasmus+ Programına dahil olabilen ülkelerin listesi için buraya tıklayınız.

TASLAK BAŞVURU FORMLARI:

Taslak haldeki başvuru formları hazırlık aşamasında bir ön bilgi alabilmeniz için aşağıda verilmiştir.

Öğrenme Hareketlilikleri Başvuru Formu (554 kb)
(Öğrenme Hareketlilikleri: Gençlik Değişimleri, Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği)

Stratejik Ortaklıklar Başvuru Formu (552 kB)

Yapılandırılmış Diyalog Başvuru Formu (548 kB)


Dikkat:
Henüz Erasmus+ Türkçe başvuru formları yayınlanmamıştır.

Yeni programda bazı proje tiplerinde proje yalnızca başvuran ortağın değil, herhangi bir ortağın ülkesinde olabilecek, ortak ülkelerle doğrudan projeler mümkün olabilecek ve seyahat masrafları kilometre aralıklarına göre belirlenmiş sabit miktarlar üzerinden hesaplanacaktır. Program rehberinde ilgilendiğiniz faaliyet tipine ait kuralları inceleyebilirsiniz. İlk başvuru tarihi öncesi başvuru yapmaya hazır hale gelebilmek için internet sitemizi haftada en az bir kez ziyaret ettiğinizden emin olmanızı öneriyoruz. Sizleri internet sitemizi tüm bölümleriyle incelemeye davet ediyoruz. Başarılar!

Bu sayfadaki bilgiler Türkiye Ulusal Ajansı Resmi Web Sitesinden alınmıştır. Daha ayrıntılı bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz.